Spektakl Teatru 112 - Guillaume de Louvencourt Poniatowski

Przejdź do treści

Menu główne:

Spektakl Teatru 112

Foto Galeria
12 Kwietnia na scenie Teatru 112 odbyła się premiera sztuki „Książę Andrzej Poniatowski” zrealizowanej na podstawie biografii opracowanej przez Guillaume de Louvencourt – prawnuka księcia, który wraz z siostrą Claire był obecny na premierze.
Dlatego też, jak powiedział Janusz Dodot – scenarzysta i reżyser spektaklu, była to premiera oczekiwana, ale też trudna. Trudna, bo wszystkim, którzy ją przygotowywali zależało na tym, żeby sztuka była zrozumiała i dla polskiego, i dla francuskiego widza.
Aby to osiągnąć, zrezygnowano z dialogów. Całkowicie zawierzono obrazowi i muzyce. Poszczególne sceny widowiska następują po sobie jak przebłyski pamięci. Nie mają one na celu prostego przedstawienia biografii bohatera. Ukazują głównie pasje, marzenia i emocje księcia Poniatowskiego, jego relacje z ludźmi i te momenty życia, które ukształtowały jego osobowość. Wszystko jest tutaj opowiadane prostymi środkami, a jednocześnie bardzo wyraziste. Twórcom spektaklu udało się stworzyć niepowtarzalny nastrój. I właśnie on jest jego największą wartością, bo zbliża widza do czegoś, co wydaje się bardzo odległe.
- To było dla mnie wielkie przeżycie. Dla mnie i mojej siostry, która miała łzy w oczach oglądając przedstawienie. To bardzo poetycki spektakl – mówił po premierze Guillaume de Louvencourt.


stat4u
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego