Marie Andre Poniatowski - Guillaume de Louvencourt Poniatowski

Przejdź do treści

Menu główne:

Marie Andre Poniatowski

Genealogia
Książę Marie- Andre Poniatowski ( Paryż , 15 czerwca 1921 - Anna Jacobapolder / St Philips Kraj (Holandia) 22 stycznia 1945) był porucznikiem w czasie II wojny światowej z 1-sza Polski Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka . Syn Marie André Andrzej John Willard (San Francisco, 13 grudnia 1899/77) i Frances Lawrance (Bayshore - Nowy Jork, 22 lipca 1901/89)
Książę Marie André służył jako porucznik u generała Maczka w 1 Dywizji Polskiej Pancernej. Po lądowaniu w Normandii i wyzwoleniu Belgii, pododział przezimował w Holandii. Tam uderzył w St. Philipsland podczas walki żołnierzy niemieckich. Polski weteran Sylwester Bardziński zeznał podczas obchodów 65 lecia wyzwolenia Normandii na polskim cmentarzu wojskowym w Grainville-Langannerie we Francji w 2009 roku, mówiąć o Poniatowskim "porucznik książę Maria-Andre Poniatowski wykazywał się zawsze swoją prostotą i koleźeństwem wsród żołnierzy".
Książę Poniatowski nie został pochowany w Holandii, ale na cmentarzu w Merksplas (Belgia). Później został pochowany wraz z rodziną we Francji na cmentarzu katolickim w Mont-Notre-Dame (departament L' Aisne) .
Anna Jacobapolder. W dniu 20 marca 2008 roku odsłonięto pamiątkowy kamień w tekście napisano: "Z nim padł podczas niemieckiego ataku w nocy z 22 na 23 stycznia 1945: Książę Marie Andrzej Poniatowski Bronisław Pawalka, Bolesław Podedworny, Percy Thomas Baugh, Eric Franciszka Bell, Charles Mills. "stat4u
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego