Marie Andre Poniatowski - Guillaume de Louvencourt Poniatowski

Guillaume de Louvencourt Poniatowski
Przejdź do treści

Marie Andre Poniatowski

Genealogia
Książę Marie- Andre Poniatowski ( 1921-1945)
Książę Marie Andre Poniatowski zgłosił się na ochotnika do pierwszej dywizji pancernej generała Maczka podczas II wojny światowej. Był porucznikiem pełniąc funkcję dowódcy czołgu. Wśród żołnierzy nie życzył sobie specjalnego traktowania ze względu na pochodzenie. Zginął 22 stycznia 1945 roku w Saint Philips w Holandii z rąk niemieckich żołnierzy.
Weteran Sylwester Bardziński zeznał podczas obchodów 65 lecia wyzwolenia Normandii na polskim cmentarzu wojskowym w Grainville-Langannerie we Francji w 2009 roku, mówiąć o Poniatowskim "porucznik książę Maria-Andre Poniatowski wykazywał się zawsze swoją prostotą i koleźeństwem wsród żołnierzy".
Książę Poniatowski nie został pochowany w Holandii, ale na cmentarzu w Merksplas (Belgia). Później został pochowany wraz z rodziną we Francji na cmentarzu katolickim w Mont-Notre-Dame (departament L' Aisne) .
W dniu 20 marca 2008 roku odsłonięto pamiątkowy kamień w tekście napisano: "Z nim padł podczas niemieckiego ataku w nocy z 22 na 23   stycznia 1945: Książę Marie Andrzej Poniatowski, Bronisław Pawalka, Bolesław Podedworny, Percy Thomas Baugh, Eric Franciszka Bell, Charles Mills. "stat4u
Wróć do spisu treści